Rodzaje materiałów i tkanin. Część 1

27 Февраль 2019 LENBAWEŁNAWEŁNATKANINAMATERIAŁ

Zastanawiałaś się kiedyś, czy metka ma znaczenie? Z jakiego materiału powinien być zrobiony Twój sweter, z jakiego t-shirt, a z jakiego płaszcz? Często spoglądamy na metkę wszytą wewnątrz ubrań czytając ich skład, jednak nic nam to nie mówi. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, dlaczego Twój sweter zniszczył się po pierwszym praniu, a t-shirt wygląda na nowy po 2 latach noszenia – tu znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Przeczytaj, dlaczego warto sprawdzać skład ubrań i co może on wnieść do Twojej szafy!
Wełna, jedwab, a może len? Jak wybrać dobry materiał?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy, jaki rodzaj ubrania ma z tego powstać. Oczywiście, są pewne materiały uznawane za dość uniwersalne (np. bawełna), jednak one także nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Jeśli więc chcesz samodzielnie uszyć ubranie, albo sprawdzasz jego skład kupując je w sklepie – pamiętaj, że materiał powinien być dopasowany do typu ubrania, jak i pory roku, w której zamierzasz je nosić.
Krótka charakterystyka materiałów odzieżowych
Najpopularniejszym materiałem, z którego rocznie powstają miliony ubrań, jest bawełna. To włókno pochodzenia naturalnego ma wiele zalet – przede wszystkim jest odporna na wysoką temperaturę (dlatego bawełniane koszulki możemy prasować gorącym żelazkiem), nie uczula, potrafi zatrzymywać ciepło, ale jest przy tym oddychająca, no i jest odporna na rozciąganie. Ma też kilka wad – nie jest najlepszym wyborem na długotrwałą wilgoć (czyli np. do ćwiczeń), no i łatwo się gniecie.
Wełna to kolejny materiał, który zna każdy z nas. Niestety większość kojarzy ją jedynie z sierścią owiec oraz świetną zdolnością zatrzymywania ciepła. Oczywiście obie te informacje to prawda, jednak to bardzo skrócony obraz wełny. Otóż wełna nie powstaje tylko z wełny owiec – może być także z wełny kóz czy wielbłądów (każda z nich ma jakiś dopisek w nazwie, np. merinowool). Zalet wełny jest wiele – jest wysoce higroskopijna, nie gniecie się, wolno ulega wszelkim zabrudzeniom oraz przede wszystkim idealnie zatrzymuje ciepło. Niestety jest trudna w pielęgnacji – należy prać ją w specjalnych środkach do wełny, łatwo się rozciąga, często uczula oraz charakterystycznie gryzie. Istnieje jednak rodzaj wełny nieco inny od klasycznego odpowiednika, który ma znacznie dłuższe i cieńsze włókna, a jest to wspomniana wyżej wełna merynosów, czyli merinowool. Taka wełna ma właściwość, której nie ma wełna owcza – nie gryzie i mimo pozornej cienkości jest bardzo ciepła.
Akryl to kolejny bardzo często spotykany materiał, zwłaszcza jeśli chodzi o swetry. Niestety większość swetrów, które zapewne masz w szafie lub spotykasz w sklepach jest zrobiona z akrylu. Dlaczego niestety? Jest to włókno syntetyczne, które ma imitować wełnę – bardzo istotne w tym przypadku jest słowo „imitować”. Akryl nie należy do włókien, o których można powiedzieć, że dają jakiekolwiek ciepło – wręcz przeciwnie. Nie należy tez do najtrwalszych materiałów, dlatego Twoje swetry po 3 praniach nadają się jedynie do śmietnika. Jest bardzo łatwopalny, niehigieniczny i elektryzuje się. Oczywiście ma też kilka zalet – jak np. łatwość w pielęgnacji, brak możliwości uczulenia czy to, że się nie gniecie, jednak czy na takie zalety warto patrzeć w obliczu tylu wad?
Kaszmir to kolejny materiał znany większości społeczeństwa, zwłaszcza ze swojej wysokiej ceny. Pewnie teraz zastanawiasz się – dlaczego kaszmir jest taki drogi? Otóż jest to inaczej wełna z kóz kaszmirskich hodowlanych, która jest bardzo miękka i nadaje ubraniom piękny połysk. Mówi się, że kaszmir to najszlachetniejszy materiał dostępny na rynku. Ma praktycznie same zalety – jest elastyczny, nie gniecie się, jest odporny na zabrudzenia i nie pochłania zapachów, oczywiście ogrzewa ciało w zimne dni, ale także potrafi ochłodzić, gdy jest nam zbyt gorąco. Mówi się, że jest 8 razy cieplejszy niż klasyczna wełna owcza, no i oczywiście nie gryzie. Choć ceny swetra wykonanego z kaszmiru potrafią zaczynać się od 500zł, jest to całkowicie uzasadniona.
Len to materiał, z którego nasze mamy i babcie robiły spodnie czy koszule. Jest świetny – odporny na tarcie, zniszczenia oraz rozciąganie, nadaje się także dla alergików dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyalergicznym. Len jest idealny na lato ze względu na przewiewność oraz higroskopijność. Warto wiedzieć, że jako jeden z nielicznych materiałów jest całkowicie biodegradowalny. Niestety, mimo wielu zalet len nie jest zbyt docenianym materiałem w obecnych czasach. Można wykorzystać go nie tylko na ubrania – świetnie nadaje się np. na worki do przechowywania chleba. Jedynym jego minusem jest podatność na gniecenie.
Chcesz wiedzieć więcej o materiałach, a także dowiedzieć się, jak wybrać dobre jakościowo ubranie? Zapraszamy do przeczytania drugiej części artykułu o materiałach!